Dünya

Hitachi, yapay zeka ile dijital dönüşümü hızlandırmak için NVIDIA ile iş birliği yapıyor

TOKYO – Hitachi, Ltd. (TSE:6501), operasyonel teknoloji (OT) çözümlerini ve sektör liderliğini NVIDIA’nın üretken yapay zeka uzmanlığıyla entegre ederek sosyal inovasyonu ve dijital dönüşümü geliştirmek için NVIDIA ile bir işbirliğine girdi. Ortaklık, performansı ve otomasyonu iyileştirmek için OT sensörlerinden, cihazlarından ve endüstriyel makinelerden gelen büyük verilerden yararlanarak yapay zekayı endüstriyel alana sokmayı amaçlıyor.

İşbirliği kapsamında bir yönetici liderlik ekibi oluşturulacak ve bir Yapay Zeka Mükemmeliyet Merkezi (CoE) kurulacak. Hitachi, OT alan bilgisini NVIDIA’nın yapay zeka yazılımı ve GPU teknolojileri ile birleştiren endüstri çözümleri geliştirmeyi ve pazarlamayı planlıyor. Hitachi ayrıca, diğer işbirlikçi önlemlerin yanı sıra CUDA™, NVIDIA AI Enterprise, Omniverse™ ve Modulus dahil olmak üzere NVIDIA’nın yazılım platformlarında mühendis eğitimini genişletecek.

Üretken yapay zeka, çeşitli sektörlerde görevleri otomatikleştirme, verimlilik yaratma ve ürün ve hizmetleri geliştirme konusundaki potansiyelini şimdiden göstermiştir. NVIDIA’nın bilgi işlem platformu, büyük ölçekli dil modellerini ve yaratıcı üretimi destekleyerek enerjiden üretime kadar çeşitli alanlarda inovasyona katkıda bulunuyor.

Dünya çapında yaklaşık 320.000 çalışanı olan Hitachi, enerji, mobilite ve endüstriyel sektörlerde gelişmiş çözümler sunan BT, OT ve fiziksel dünya ürünlerinde liderdir. Mayıs 2023’te Hitachi, yapay zekanın güvenli ve etkili kullanımını teşvik etmek için Generative AI Center’ı kurdu. Şirket, gelişmiş problem çözme ve inovasyon için üretken yapay zeka kullanarak dünya çapında 100’den fazla proje yürütmüştür. Ayrıca Hitachi, NVIDIA hızlandırmalı bilgi işlem tarafından desteklenen bir ortam oluşturacak ve yazılım geliştirme uzmanlığını birleştirerek üretken yapay zeka için ortak bir platform geliştirecektir.

Hitachi Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Dijital Sistemler ve Hizmetler Bölümü Genel Müdürü Toshiaki Tokunaga, şirketin üstün teknolojiler aracılığıyla toplumsal sorunları çözme konusundaki kararlılığını dile getirdi. NVIDIA ile yapılan işbirliğinin karmaşık gerçek dünya sorunlarının çözülmesine ve sosyal inovasyonun hızlandırılmasına yol açacağını öngörüyor.

NVIDIA Dünya Çapında Saha Operasyonları Başkan Yardımcısı Jay Puri, üretken yapay zekanın işletmelerde üretkenliği, verimliliği ve otomasyonu artırmadaki rolünü vurguladı. Hitachi ve NVIDIA’nın birleşik teknolojilerinin bir sonraki dijital dönüşüm dalgasına güç verebileceğini belirtti.

İşbirliği, yeni nesil endüstriyel simülasyon ve optimizasyon projeleri geliştirmeyi, Hitachi’nin Lumada AI çözümlerini NVIDIA AI Enterprise ve Modulus platformlarıyla entegre etmeyi ve Hitachi iQ markası altında yeni bir AI çözümleri portföyü oluşturmayı içeriyor. Bu çözümler, NVIDIA DGX altyapısı üzerine inşa edilen NVIDIA DGX BasePOD üzerinde sertifikalandırılacak ve NVIDIA H100 Tensor Core GPU’lar tarafından desteklenen üst düzey teklifleri ve NVIDIA L40S GPU’lar ile orta seviye PCIe tabanlı teklifleri içerecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

lalapasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu